Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
554 posty 42 komentarze

blog Zbigniewa Kuźmiuka

kuzmiuk - Blog ekonomiczno-polityczny

Burza wokół listu Kaczyńskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdyby nie list Prezesa Kaczyńskiego problem wyrównania dopłat rolniczych jak wiele innych, zostałby zamieciony pod dywan, bo przecież czas rządów koalicji PO-PSL to czas „zapewnienia ciepłej wody w kranie” i atmosfera powszechnego „grillowania”.

1. Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał list otwarty do Premiera Donalda Tuska dotyczący problemu wyrównania dopłat bezpośrednich w rolnictwie i jednocześnie umieścił go na swoim blogu na portalu Salon24.

List wywołał ogromne zainteresowanie internautów o czym świadczy ponad 11 tysięcy wejść i blisko 600 komentarzy w ciągu zaledwie kilkunastu godzin od momentu jego umieszczenia (tylko pierwszy wpis Prezesa Kaczyńskiego na tym portalu wywołał większe zainteresowanie).

Listem zainteresowały się inne portale takie jak Onet nadając mu tytuł „Kaczyński straszy głodem”. Na portalach Salon 24 i Onet pojawiły się również komentarze Wicepremiera Waldemara Pawlaka i byłego ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka oraz obecnego ministra Marka Sawickiego.

Także we wczorajszych programach publicystycznych w telewizjach informacyjnych politycy poruszali problem wyrównania dopłat rolniczych, do tego stopnia emocjonalnie, że niewiele brakowało a w programie „Kawa na ławę” Bogdana Rymanowskiego doszłoby do bójki wicemarszałka Sejmu z SLD Jerzego Wenderlicha i posła Eugeniusza Kłopotka z PSL.

2. Wygląda więc na to, że Prezes Kaczyński poruszył ważny problem dotyczący tak naprawdę wszystkich nas (nie tylko rolników), co więcej treścią listu wykazał brak zainteresowania rządzącej koalicji PO-PSL tym problemem, a nawet sprzeniewierzenie się polskim interesom w tej sprawie.

Dopłaty bezpośrednie z ważnym instrumentem obowiązującej od 1957 roku pierwszej wspólnej polityki unijnej pod nazwą Wspólna Polityka Rolna. Mają one na celu uzupełnienie dochodów rolników uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolnych, choć wielu krajach UE w tym także w Polsce to uzupełnianie przekroczyło już 50% tych dochodów.

Dzięki dopłatom konsumenci mają względnie niskie ceny żywności ,więc tak naprawdę mimo, że dopłaty otrzymują rolnicy to są one dotacjami, których ostatecznymi beneficjentami są konsumenci żywności.

Nasz kraj po przystąpieniu do UE w 2004 roku otrzymał dopłaty w wysokości 55% i przez 10 lat, a więc do roku 2013 (końca obecnej perspektywy finansowej) miały one wynieść 100% tyle tylko, ze po ich rozliczeniu na hektar użytków rolnych będzie to zaledwie 190 euro do hektara w Polsce podczas gdy u naszych sąsiadów Niemiec będzie to aż 340 euro na hektar.

3. Nie wdając się w szczegóły powodów tego zróżnicowania bo mają one już charakter historyczny, najwyższy czas aby przy okazji negocjacji budżetu UE na lata 2014-2020 dopłaty te wyrównać, ponieważ inaczej będziemy mieli dwie wspólne polityki rolne, w uproszczeniu dla starych i nowych krajów UE.

Niestety rząd PO-PSL ani nie postawił tego problemu jako priorytetu polskiej prezydencji, a w dodatku minister Sawicki podpisał się pod konkluzjami Rady UE ministrów rolnictwa w Brukseli 18 marca tego roku. Jedna z nich mówi o odejściu od zasady jednolitych stawek płatności do hektara w całej UE i ich wyrównywaniu przez kolejne 10-lecie.

Po wyciągnięciu sprawy tego podpisu na światło dzienne, chcąc uciec od odpowiedzialności za to co się stało, minister Sawicki rozesłał dramatyczny list do wszystkich europarlamentarzystów z Polski aby w Parlamencie Europejskim bronić wyrównania dopłat w raporcie niemieckiego europosła Alberta Dessa, dotyczącego przyszłości WPR po roku 2012 .

Niestety jednak grupa polityczna do której należą PO i PSL w PE nie głosowała za takimi poprawkami przygotowanymi przez w frakcję Konserwatystów i Reformatorów do której należy PiS i która w całości za tą poprawką głosowała (głosowali za nią także posłowie brytyjscy z tej frakcji, a zwracam na to uwagę bo bardzo często w mediach wyrzuca się posłom PIS współdziałanie z Brytyjczykami, którzy ponoć godzą w nasze interesy).

4. Wygląda na to ,że koalicja PO-PSL najpierw pogrzebała sprawę wyrównania dopłat w rolnictwie, a teraz na wszelkie sposoby, próbuje uciec od odpowiedzialności za ten skandaliczny brak skuteczności.

Licząc tylko w sporym przybliżeniu chodzi przynajmniej o 1,1 mld euro rocznie więcej dla polskich rolników niż otrzymują oni do tej pory w ramach dopłat bezpośrednich (w roku 2013 będzie to kwota około 3 mld euro rocznie), a więc o bardzo duże pieniądze, które przecież ostatecznie zostałyby wydane w polskiej gospodarce.

Co więcej w sytuacji wyrównywania się kosztów wytwarzania w rolnictwie, a także coraz mniejszej ochrony celnej unijnego rynku płodów rolnych, polskie gospodarstwa towarowe będą wystawione na nierówne warunki konkurencji na unijnym rynku.

Tą nierówność wytrzymują one już 8 lat i trudno sobie wyobrazić, żeby ją wytrzymywały przez kolejne 12 lat. Jeżeli jej nie wytrzymają, to zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe Polaków.

5.O tym wszystkim napisał Kaczyński, a ponieważ jest to sprawa ,która obnaża nieudolność rządu Tuska w kolejnej strategicznej sprawie, dlatego spotkała się z takim wściekłym atakiem polityków koalicji PO-PSL.

Zaletą tej burzy medialnej jest to, że być może część polskich rolników i mieszkańców wsi , a także konsumentów żywności na wsi i w mieście, dowie się jak rządząca koalicja PO-PSL, dba o ich strategiczne interesy.

Gdyby nie list Prezesa Kaczyńskiego problem wyrównania dopłat rolniczych jak wiele innych, zostałby zamieciony pod dywan, bo przecież czas rządów koalicji PO-PSL to czas „zapewnienia ciepłej wody w kranie” i atmosfera powszechnego „grillowania”.

 

KOMENTARZE

 • Chmiel
  Położenie upraw chmielu w Polsce (jak dawniej buraków cukrowych) to też wynik braku reakcji na politykę Brukseli,

  pozdrawiam,
 • @
  Dla tych co nie czytali listu - mogą się z nim zapoznać na NE:
  http://kruk.nowyekran.pl/post/20882,jaroslaw-kaczynski-list-do-donalda-tuska
  pozdrawiam
 • Celny strzał Jarosława Kaczyńskiego !
  Oby takich więcej. I częściej !
  Bielmo z oczu fanatyków PO właśnie tak należy usuwać.

  Pozdrawiam.
 • HALO! - a co z GMO ???
  Czemu PiS nie mówi o haniebnej ustawie nasiennej wpuszczającej nasiona GMO na listę dopuszczonych do obrotu na terenie Polski? PSL kasuje ten zapis o niemożności wpisania takich nasion na listę - to otwieranie tylnych drzwi dla GMO na polskie pola - to zniszczy nasz kraj biologicznie i ekonomicznie. PIS MILCZY !!!
 • @Ewidentny Oszust
  *///Czemu PiS nie mówi o haniebnej ustawie nasiennej wpuszczającej nasiona GMO na listę dopuszczonych do obrotu na terenie Polski? PSL kasuje ten zapis o niemożności wpisania takich nasion na listę - to otwieranie tylnych drzwi dla GMO na polskie pola - to zniszczy nasz kraj biologicznie i ekonomicznie. PIS MILCZY !!!///*
 • @raven59
  I Bogu dzięki!

  Mam obywatelską inicjatywę! Proponuję mianowicie każdego, kto tylko tutaj, w nE, odwołuje się do jakichkolwiek materiałów zamieszczonych w sralonie - humanitarnie gazować. Właśnie przybywam z tego 'przybytku' i gdym po raz kolejny ujrzał - na blogu JK - "Treść ukryta. Rozwiń." to raz, że mnie zmroziło, a dwa, po chwili, strzeliłem śmiechem. Mam pytanie do JK i jego akolitów - jak możecie tolerować na Jego blogu zamykanie ludziom gęby!?
  Jak możecie tolerować istnienie serwisu, który ludzi ma za bydło, służące do do nabijania kasy?! Jak pp. Kuźmiuk, Pawlak i kto tam jeszcze ma tam bloga potrafią patrzeć na ten tamten bajzel i przechodzić nad nim do porządku dziennego. I ja miałbym któremukolwiek z Was ufać?
  Niedoczekanie!

  Nawracajcie się i wierzcie w ewangelie! A zacząć możecie od lektury, powolnej i uważnej, referatu abp. Wielgusa - u mnie na blogu. Tam macie przyczyny wszystkiego podane i tam macie podane rozwiązania.

  A poza tym co z rybołówstwem!? Temat "nielotny", ha?

  Zdrowia
 • @DelfInn
  "A poza tym co z rybołówstwem!? Temat "nielotny", ha?"

  W sumie lotny gdy podróżujący po zamorskich krajach płemieł zachwyca się egzotycznymi latającymi rybami. W Polsce tematu nie porusza chyba dlatego by nie urazić jedynego w świecie egzemplarza... latającego kaszalota.
  Pozdrawiam.
 • @contessa
  co wy z tymi kaszalotami. toć moje podrzedne bracia, wiec bede bronic. to ssaki nie ryby!
 • @DelfInn
  Łeeeeeee... Gdy zabronione dziś wielorybnictwo kiedyś uprawiano oficjalnie, to była to galąź rybołówstwa.;P;P

  Pozdrawiam.
  :):)
 • @contessa
  Jak można rybę z ssakiem mylić?! No jak!? To zupełnie jak z tymi blogami, jak słowo daję. Jak można tkwić w śmietniku i twierdzić "jestem w pałacu"? Prowadzić i zakładać bloga w miejscu, w którym tępi się ludzi i jednocześnie twierdzić, że dobro narodu i państwa leży na sercu. Że się zna kwestie ekonomiczne - potrzeby i stan kraju, a jednocześnie wykazuje się nieznajomość ekonomicznych uwikłań miejsca, w którym się wypowiada!?

  Różnica m. czyjąś wypowiedzią w toalecie a wypowiedzią *parlamentarzysty* w miejscu niegodnym jest być może nieistotna dla tego ostatniego, ale dla wyborcy jest kluczowa. No, dla mnie w każdym razie jest.

  Pozdrawiam
  :)
 • Żartuje Pan?
  "Zaletą tej burzy medialnej jest to, że być może część polskich rolników i mieszkańców wsi , a także konsumentów żywności na wsi i w mieście, dowie się jak rządząca koalicja PO-PSL, dba o ich strategiczne interesy."

  W mediach mających największą siłę rażenia (elektronicznych) sprawa została przedstawiona krótko: prezes Kaczyński znów coś napisał (w domyśle: bruździ), a Pan Premier Donald Tusk z godnością i wyższością człowieka który wie dał odpór: 'jest dokładnie odwrotnie'.
  W związku z powyższym jesienne wybory będą swoistym plebiscytem: Polacy odpowiedzą w nich, czy są narodem debili. Ja nie mam najmniejszych wątpliwości, co do wyniku.
 • Żeby rozmawiać na jakiś temat, trzeba wysłuchać obu stron
  Pawlak: „Może PiS ma talent na obracanie wszystkiego w klęski, a może inaczej nie potrafi. Zakłamywanie i manipulowanie faktami nie przystoi jednak partii, która w nazwie ma i prawo i sprawiedliwość. Może radykalność jest nawykiem w PiS. W rolnictwie - każdy rolnik wie doskonale - potrzebna jest pracowitość, cierpliwość i upór. Aby zebrać plon obfity trzeba wpierw ziemię uprawić, zasiać, pielęgnować i na koniec jak pogoda łaskawa zbierać plony. Gdyby Premier Kaczyński miał cierpliwość uczestniczyć w debacie rolnej, choćby w ostatni piątek, to pewnie nie dałby się wpuścić w maliny. Zgadzam się, że Sawicki mówił za długo, zwłaszcza, że dołączył bardzo obszerny materiał. Ale ta problematyka była szczegółowo omawiana. Zachęcam zatem do zapoznania się ze stenogramami z dyskusji sejmowych.”

  Minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL): „Ten, który zgodził się na stopniową rezygnację z polityki rolnej, z dopłat dla rolników, na rzecz uzbrojenia i wspólnej europejskiej armii, dzisiaj zarzuca mi, że w konkluzji węgierskiej po raz pierwszy wymusiłem na Francuzach i Niemcach rezygnację z dotychczasowych historycznych tytułów do płatności, na rzecz wypracowania nowych kryteriów i wyrównywania dofinansowania rolników w całej Europie. Ten, który wokół ze wszystkich czynił wrogów, dzisiaj zarzuca mi, że ja w ramach prezydencji wykonuję swoje obowiązki także w Brukseli, a nie podejmuję kłótni z jego zausznikami.”

  Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński znowu dał się wpuścić w maliny i przynajmniej dwa razy strzelił do własnej bramki. Raz gdy wykazano mu, że dziś krytykuje własną decyzję o odchodzeniu od dopłat, drugi raz z Brukselą.
 • Z innej beczki panie posle:
  Panie posle, z innej beczki. Szef kampani wyborczej nie nadaje sie do tej roli. To jest juz oczywiste. Jego wybor byl albo bledem albo swiadom dywersja polityczna majaca na celu wymuszenia porazki w wyoborach. TAK CZY OWAK, MUSI jak najszybciej zostac zmieniony !!!

  Czy podjal juz Pan starania o przyslanie OECD obserwatorow na wybory? Jezeli nie, to jest potezne zaniechanie, swiadczace o braku elementarnej odpowiedzialnosci. To, ze antypolski herr Tusk bedzie probowal falszowac wybory, jest wiecej niz prawdopodobne. Ostatni przypadek policjanta z kartami wyborczymi w bagazniku mowi wszystko.

  Tutaj naprawde biernosc jest zbrodnia.
 • @Jerzy Wawro
  Byly jednak dalsze dyskusje. Oczywiscie, ze PiS bruzdzi. O tym wszyscy wiedza. I dlatego sa ciekawi, o czym zabrudzil.
  A to jest juz bardzo duzo.
 • Prawnuk kmiecia pyta :
  - czy to prawda, że Ujnia Europejska tzw. dopłaty bezpośrednie funduje - mówiąc bazarowym slangiem - po uważaniu ? Jeśli tak, to PO CO NAM TA SPÓŁKA !!!
 • @fritz
  OECD? a może OBWE znane też jako KBWE?
 • @fritz
  "Panie posle, z innej beczki. Szef kampani wyborczej nie nadaje sie do tej roli. To jest juz oczywiste. Jego wybor byl albo bledem albo swiadom dywersja polityczna majaca na celu wymuszenia porazki w wyoborach. TAK CZY OWAK, MUSI jak najszybciej zostac zmieniony !!! "

  zastanawiam się ile ty masz lat i jakie życiowe sukcesy żeby sugerować JK roszady personalne?
  z samej treści twoich wypocin jedno jest dla mnie jasne - jesteś infantylny i prosty jak cep
 • @fritz
  Konsekwentnie powołujemy Korpus Ochrony Wyborów
 • @Ewidentny Oszust
  Mowimy, mowimy pilnuje tego europoseł Janusz Wojciechowski
 • A kto płaci za te dotacje
  A kto płaci za te dotacje, bo nie rolnik, a ludność ma tanią żywność? Krasnoludki?
  Za te dotacje płaci podatnik w koście VAT-u, akcyzy i podatku dochodowego. Czyli ja kupuje "taniej" od rolnika (po przez pośrednika) żywność, ale za to mam drosze towary (w tym również żywność), a rolnik zaopatruje się w drosze towary potrzebne na rynku.
  Likwidacja dotacji da nam co prawda podwyżkie cen żywności, ale zaoszczędzimy na podatkach w cenach towarów (również w żywności), a rolnik będzie mógł obniżyć koszty produkcji żywności.
  W akiej sytuacji będzie nieszczęśliwy urzędnik - gdyż będzie bezrobotnym szukającym pracy osobnikiem bez żadnej rynkowej umiejętnosci, a zato z wybujałymi ambicjami, oraz polityk bo będzie miał mniej stanowisk od obsadzenia i kasy do wydania (powiedzmy szczeże jego fundusz emerytalny ucierpi).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31