Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
554 posty 42 komentarze

blog Zbigniewa Kuźmiuka

kuzmiuk - Blog ekonomiczno-polityczny

Sprzedają już wszystko, nawet uzdrowiska

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wygląda więc na to, że rządzący nie maja już żadnych zahamowań jeżeli chodzi o prywatyzację majątku narodowego. Ba mogą tę wyprzedaż realizować nawet za bezcen.

 1. Do niedawna jeszcze wydawało się, że nawet Platforma nie będzie forsowała całkowitej wyprzedaży uzdrowisk w Polsce. Jeszcze w roku 2008 minister Skarbu Państwa podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegały prywatyzacji.

W wykazie tym znalazły się uzdrowiska w Busku - Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku- Zdroju, Rymanowie - Zdroju, Świnoujściu i Krynicy. Wszystkie będące 100% spółkami Skarbu Państwa.

Ta lista uzdrowisk które nie będą prywatyzowane, została sporządzona po długotrwałych konsultacjach z resortem zdrowia, który mając corocznie niewielkie środki na rehabilitację i lecznictwo uzdrowiskowe w Narodowym Funduszu Zdrowia, słusznie uznawał, że utrzymanie tutaj własności państwowej, daje szansę na nieprzekraczanie limitów tych wydatków.

2. Niestety takiego myślenia wystarczyło w rządzie Tuska tylko do połowy tego roku. 13 czerwca minister Skarbu wydał kolejne rozporządzenie z którego wynika, że nie będzie podlegało prywatyzacji tylko uzdrowisko w Krynicy i to przejściowo, dlatego, że trwają tam inwestycje.

Wszystkie pozostałe mogą już zostać sprzedane, a ich wycena została oszacowana na około 125 mln zł. Jak wyglądają te szacunki najlepiej pokazać to na przykładzie uzdrowiska w Kołobrzegu.

Uzdrowisko to składa się z ośrodka sanatoryjnego „Perła Bałtyku”, 7 szpitali uzdrowiskowych, 2 zakładów przyrodoleczniczych, złóż leczniczej borowiny, unikatowych źródeł solanki, wód mineralnych i wielu innych budynków. Wszystko to zostało oszacowane na 20 mln zł.

Podobnie jest w pięciu pozostałych przypadkach. Wyceny zostały przeprowadzone bez uwzględnienia, że chodzi o najbardziej unikatowe miejsca w Polsce o wielkich walorach klimatycznych i przyrodniczych oraz budynki i budowle o charakterze zabytkowym, często na miarę europejską (jak słynne tężnie w Ciechocinku).

3. Mamy więc do czynienia z niebywałym skandalem. Protestują związki zawodowe i to nie tylko te z uzdrowisk ale także te ogólnopolskie, protestują organizacje emeryckie, poważnie obawiając się znacznego utrudnienia dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego.

W tym kontekście przywoływany jest 68 artykuł naszej Konstytucji mówiący o tym, że każdy obywatel RP, niezależnie od jego sytuacji materialnej ma zapewniony przez władze publiczne równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Konstytucja podkreśla dodatkowo szczególne uprawnienia w tym względzie, kobiet ciężarnych, osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku.

Zdaniem większości ekspertów prywatyzacja uzdrowisk spowoduje wyraźną podwyżkę cen usług uzdrowiskowych, co przy limitach środków na ten cel w NFZ, spowoduje że znacznie mniejsza ilość pacjentów będzie mogła w ciągu roku z nich skorzystać.

Istnieje także poważna obawa, że sprywatyzowane uzdrowiska zwrócą się z ofertą do znacznie zamożniejszych pacjentów niż Polacy. Już w tej chwili niemieckie kasy chorych są w stanie zaoferować za swoich pacjentów stawki 2-3 razy wyższe, niż te które oferują oddziały NFZ.

4. W ostatnim tygodniu odbyło się w Sejmie nadzwyczajne posiedzenie połączonych komisji Skarbu i Zdrowia zwołane na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zgłosiliśmy dezyderat, wyrażający negatywną opinię dotyczącą prywatyzacji uzdrowisk.

Mimo racjonalnej argumentacji przedstawionej na posiedzeniu, w tym także tej pokazującej jak skandalicznie niskie są ceny, po których rządzący chcą sprzedać uzdrowiska (wspomniane 125 mln zł to między innymi koszt wybudowania 0,5 kilometra trasy szybkiego ruchu jaką oddano do użytku w poprzednim roku w Warszawie), posłowie rządzącej koalicji Platformy i PSL-u, dezyderat odrzucili.

Wygląda więc na to, że rządzący nie maja już żadnych zahamowań jeżeli chodzi o prywatyzację majątku narodowego. Ba mogą tę wyprzedaż realizować nawet za bezcen.

KOMENTARZE

 • Jak alkoholik
  Nasi miłościwie panujący zachowują się już jak alkoholik który wynosi wszystko z domu żeby się nachlać, z tym że na alkoholika jest jeszcze jakiś sposób:

  Zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu cywilnego można ubezwłasnowolnić osobę całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Ubezwłasnowolnienie całkowite może zostać orzeczone w stosunku do osoby pełnoletniej jak i niepełnoletniej, ale mającej ukończonych lat trzynaście.

  a co my możemy zrobić w tej sytuacji ?
 • Kupujący powinni miec się na baczności...
  bo kupowanie od pasera jest przestepstwem i przedmiot przestepstwa podlega konfiskacie. A chyba nie ma wątpliwości że kupujący musi byc świadomy że kupuje przedmiot pochodzący z przestępstwa
 • @autor
  Sprawa uzdrowisk jest mi szczególnie bliska, nawet zawodowo. Wielokrotnie wskazywałem wielu ludziom (już w 2007 roku), że - jeżeli Platforma Obywatelska wygra ponownie to "pójdą pod nóż" wszystkie uzdrowiska, nawet najbardziej te cenne i znane jak właśnie Ciechocinek.Wskazywałem przykład SOLANEK Uzdrowiska Inowrocław, gdzie sprzedano to uzdrowisko w 2010 roku za 20 mln zł a samych inwestycji wewnętrznych od roku 2008 było w Solankach za około 13-14 mln złotych. Wyremontowano Szpital Uzdrowiskowy i przekształcono go chyba w najnowcześniesze w Polsce SPA... Sam ten jeden budynek był wart dwa-trzy razy więcej niż cena za całe uzdrowisko a stanowi tylko 1/3 budynków uzdrowiskowych.

  Poza tym należy wspomnieć, że w 2007-2008 dokapitalizowano wiele uzdrowisk z budżetu państwa kwotą równą 100% wartości kapitału zakładowego uzdrowisk. Np. wspomniane SOLANKI dokapitalizowano kwotą 8 mln. zł i podniesiono w ten sposób kapitał zakładowy do 16,2 mln zł. Sytuacja jest kuriozalna. Skarb Państwa podarował uzdrowiskom na inwestycje np. 8 mln zł, uzdrowisko dokonało inwestycji za 13 mln zł a Skarb Państwa sprzedał je za... 20 mln zł, czyli oddał za przysłowiową złotówkę. To się nadaje na przeprowadzenie postępowania z podejrzeniem przestępstwa i później Trybunał Stanu.

  Dziękuję za tę notkę!

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 10:02:10
  rabunek po prostu
 • @DooH 09:08:33
  "a co my możemy zrobić w tej sytuacji ?"

  Przejąć władzę, winnych ukarać ( za zdradę jest jedna kara ), znacjonalizować, zatrudnić managerów których pensja będzie zależna od wypracowanego zysku. Nie ma zysku to średnia krajowa. :-)
 • @luiza 11:11:45
  no widzi ,,pani " ??? nawrócił się !!! i dobrze ..można ??? można jak sie chce...a dla tuskowych bandziorów to już szykuje się ukraińska specjalność...nawlekanie na pal ...i wolno ,coby zdechli nie wcześniej niż za kilka godziń,oczywiscie wszystko w szczególach na facebuku,twitterze ...ale jeszcze mają szansę ,mogą się nawrócić...
 • @krzysztofjaw 10:02:10
  Skoro Niemcy gotowi są płacić 3 razy więcej ,czemu zarządzający nie korzystają z okazji? Nie podpada to pod niegospodarność.
  To jaka może być cena uzyskana za firmę zależy od możliwości generowania przez nią zysku.
  Jeżeli aktualnie cena usług jest niska co pozwala NFZ-owi realizować swoje zadania po niższych a jednocześnie dofinansowuje się je z budżetu aby mogły funkcjonować, to ostatecznie budżet i tak zapłaci cenę rynkową za usługę tyle ,że jakiś polityk może po lansować się jako dobrodziej. A jednocześnie jakiś znajomek może dostać posadkę.
  Fikcja bezpłatnej służby zdrowia umożliwia kręcenie lodów w imię ograniczania kosztów
 • Ja bym tylko naszych rządzących grzecznie poinformował, że nie będziemy ich wieszać.
  Zamiast tego postąpimy zgodnie z koncepcjami rozwijanymi przez Pana podporucznika.

  "Mieszkańcy Wsiawy będą mogli dojrzeć łunę nad gmachem Sejmu, smród palonych trupów rozniesie się pewno aź na Pragę. I nie jest prawdą, że będziemy wieszać naszych "umiłowanych przywódców". Myśmy tutaj, w kręgach kadry, po cichu postanowili przywrócić śmierć na palu. Studiujemy juź historyczną literaturę w tym temacie. Mój kapral-konfident nadział kilka bezpańskich kotów. Ważne, by nawlekać na pal tak, by nie uszkodzić kręgosłupa i nie spowodować zgonu. Szkoda by było, Bronka i Donka zbyt wcześnie ukatrupić. Ze 24h powinni sobie pomachać nóżkami. Wszystko będzie oczywiście dostępne na fejsie i tubie. Zadbam o to, by wszyscy użytkownicy tego portalu otrzymali odpowiedniego linka. Dobrej nocy życzę."


  http://adnovum.nowyekran.pl/post/69726,godzina-0-zbliza-sie-nieublaganie#comment_562207
 • @val 11:58:02
  Nawrócić się na co?
  Czołowa partia opozycyjna od 5 lat siedzi sobie spokojnie w kąciku przez te lata z budżetu za samo istnienie zgarnęła z budżetu około 150 mln zł. Co za te pieniądze zdziałała.
  Więcej afer i niegospodarności naświetlił Super Expres niż partia mająca blisko 20 tyś członków
 • @luiza 12:34:53
  Moze cos napisz na temat artykulu? Nie rusza cie to? Jestes za rozkradaniem Polski? To idz na onet i tam szczekaj.
  Dla rozjasnienia twojego lemingowskiego umyslu to nie jest na temat autora a na temat rozsprzedawanych uzdrowisk. Poniala?
 • --------- PODSUMOWANIE wdg.mnie - innej dyskusji o Polsce
  -----------------węzeł gordyjski -MIECZEM i OGNIEM
  na ziemiach polskich jedynym rozwiązaniem jest wywalczenie niepodległości
  a nie tworzenie jakiś partyjek które dbają tylko o własne dupy.
  Ludzie muszą wyjść na ulice inaczej nie będzie dobrze.
  Taki Marsz Niepodległości ale w większym wydaniu - rozpędzić ten rak co opanował kraj.
  Tak więc rozwiązaniem obecnego bezładu i złodziejstwa nie jest rządzenie nawet rządzenie PiS. Bo PiS też nie jest partyjką działającą dla Polski.
  nadużycie link skomentuj
  grzech 30.07.2012 09:57:28
 • OD KIEDY KUŹMIUK TAKI PATRIOTA ?
  Ale informacja istotna,choć znana !
 • Kononowicz Tusk Zebranie PO
  Kononowicz Tusk Zebranie PO
  http://www.youtube.com/watch?v=XYDofKBGgDE
 • usk jak Kononowicz, czyli… nie będzie niczego?
  Któż by się spodziewał, że z myśli politycznej Krzysztofa Kononowicza skorzysta sam Donald Tusk? Przecież likwidując kolejne szkoły, przedszkola, poczty czy szpitale nasz premier realizuje sławny program społeczno-gospodarczy “Nie będzie niczego”.

  W kolejce czekają już posterunki policji i sądy rejonowe. Pan z Białegostoku w tureckim sweterku przynajmniej nie ukrywał swoich zamiarów, zaś premier z Gdańska w idealnie skrojonym garniturze zamydlił Polakom oczy gruszkami na wierzbie, chociaż doskonale wiedział, że będzie robił to, co właśnie robi. Zamyka zatem szkoły i PKS-y na wsi, sądy i posterunki w małych miasteczkach, a w dużych również i szpitale. No bo po co mają dalej istnieć? Głupszymi się łatwiej rządzi, chorzy to duży wydatek dla budżetu, a odciętymi od cywilizacji obywatelami nie trzeba sobie zawracać głowy. Jak przystało na liberała, Tusk likwiduje zatem wszystko, co się państwu ekonomicznie nie opłaca.

  No prawie wszystko, bo na pewno nie znikną urzędy i wszelakiego rodzaju instytucje państwowe, w których od wielu lat rządzą ci sami ludzie i w których zawsze można znaleźć stołek dla swoich. Pardon, nie znaleźć tylko stworzyć. Zostaną też orliki, żeby było gdzie haratnąć w gałę. Oczywiście tylko przy okazji wizyty Tuskobusa, bo takie sobie po prostu granie w piłkę dzieci czy młodzieży, zwłaszcza przy sztucznym oświetleniu, państwu się nie opłaca.

  Wycofuje państwo z prowincji Tusk odcina mieszkańców od oświaty, służby zdrowia i sprawiedliwości. Nie będzie tutaj niczego, co jest ludziom rzeczywiście potrzebne. Zresztą to nie jego elektorat, więc specjalnie przejmować się nimi nie musi. Na pewno zostawi im maksymalną liczbę urzędników i od czasu do czasu przyjedzie Tuskobusem, żeby pokazać przed kamerami… jak wiele ma jeszcze do zrobieni

  http://supernowosci24.pl/tusk-jak-kononowicz-czyli%E2%80%A6-nie-bedzie-niczego/
 • @
  Tak się składa że nawet złodziej lepiej dba o kradzione niż państwo o własne dlatego źle że sprzedaje się za bezcen i bez licytacji ale jeszcze gorzej, że nie sprzedaje się w ogóle! Ile to jeszcze mamy przedsiębiorstw państwowych w tym "kapitalizmie" ? 500? 1000?
 • @Jan Paweł 09:18:16
  "bo kupowanie od pasera jest przestepstwem i przedmiot przestepstwa podlega konfiskacie"

  powinien to , powinien tamto...
  Czy Jan Paweł ostrzegł kupującego lub postarał się jakoś o to ?
  Jakoś mi się wydaje że kupujący jest zza granicy i skoro kupuje od dupokratycznie wybranego rządu to robi to legalnie.
 • @RICO 14:12:54
  OD KIEDY KUŹMIUK TAKI PATRIOTA ?

  Bo o ile się nie mylę to na zdjęciu jest ośrodek w Nałęczowie.
  Gdzie chłopi z PSL mogą się kurować, po bardzo promocyjnych cenach.
  I to właśnie tak zabolało, że wszystko pójdzie pod młotek. Odgrodzić się tego nie da, ze względu na położenie. Bardziej w środkowej części kompleksu budynków uzdrowiskowych.
 • a ja spodziewałem się takiego obrotu sprawy
  Niedługo każą nam płacić za możliwość wyjścia z domu zobaczycie.
 • Poseł PO Hok jest z Kołobrzegu
  jest lekarzem, zna problem, w Kołobrzegu jako poseł ziemi kolobrzeskiej opowiada mieszkańcom, że nie można dopuścić do prywatyzacji uzdrowisk po czym jedzie do Warszawy na sejmową komisję zdrowia i głosuje za sprzedażą uzdrowisk. Czy wszyscy posłowie PO cierpią na rozdwojeni jaźni? może tylko to schorzenie będzie leczone w sprywatyzowanych uzdrowiskach?
 • Naes 15:26:16
  Czy kupuje to leganie? NIe jestem do konca pewnien. Okupacja nie jest legalnym stanem a z tym mamy do czynienia teraz w Polsce. Chyba juz coraz więcej ludzi to widzi że żyjemy pod okupacją. Pogadaj ze znajomymi, zgadnij ludzi w jakiejś kolejce, to się dowiesz.
 • To akurat dobrze, że sprzedają uzdrowiska.
  Będzie taniej i lepiej. Uzdrowiska państwowe to posady dla swoich i byle jakość. Dawno trzeba było to sprzedać i nie okradać ludzi. Państwo niszczyło ośrodki bo nie było właściciela. Ważne jest to, żeby sprzedaż była na licytacji, czyli kto da więcej to jego, pieniądze oddać ludziom poprzez obniżenie podatków.
 • Krynica-Zdrój
  Jako Kryniczanin czuję się urażony tym że kilka innych miejscowości które Pan wymienił w tekście otrzymały od Pana dopisek "Zdrój" a Krynica która posiada ten dopisek jest w Pana tekście go pozbawiona. Jak już Pan zaczął wypisywać "Zdroje" to trzeba było być konsekwentnym i wypisać wszystkie a nie tak po łepkach
 • To jest juz koniec...
  powiedzmy sobie szczerze. Możemy sobie tu pokrzykiwac, narzekać, krytykować ale to nic nie zmieni i ONI o tym wiedza dlatego robią co chcą. Wyborami zainteresowane jest raptem 50% spoleczeństwa, więc doskonale zdają sobie sprawę że przeciw nim bedzie krzyczeć co najwyżej 25%, ci co glosowali na opozycję ( a i to nie wszyscy). Polski juz nic nie uratuje. Nas świadomych co się dzieje jest garstka (może 3%?). I do tego nie ma szans na dotarcie do reszty społeczeństwa (patrz koncejse na platformy TV cyftowej) Z tego co widze to jedynie Korwin-Mikke jeżdzi po Polsce i spotyka się z ludżmi. Jest to jakiś sposób ale to kropla w morzu. A i tutaj, na NE jest zaszczuwany. Jedynie przewrót ale kto go przeprowadzi?
 • Michał 43
  tak, tak... a bułeczki będą droższe, ale za to chrupiace...
  Skąd żeś ty się urwał. ty chyba przez 20 lat nie trzeźwiałeś?!... wyłączyli ci na chwilę telewizor?!...
 • @Anndybo 17:42:53
  Jeszcze Palikot jeździ po Polsce i to nawet bardziej! Jest dil do ubicia..
 • @Do komentatorów tego bloga
  Czy wy chceta czy nie chceta wszystko prywatne mieć będzieta. I o to chodzi, Słońce wschodzi koło Łodzi i tam też zachodzi a wy nie mata nic do gadania. Ahoj...!!
 • "Sprzedają już wszystko, nawet uzdrowiska"
  .

  I BAAARDZO DOBRZE!!!

  Trwa akcja odstawiania darmozjadów od koryta.

  Nareszcie... tylko szkoda, że tak wolno.
 • @konserwatystka 21:42:18
  prawda!
 • @konserwatystka 21:42:18
  Skoro konserwatystka się zachwyca, to nieomylny znak, że uzdrowiska wezmą gudłaje. Oni już znajdą sposób, aby było i nędznie, i drogo, i żeby się media zachwycały jak jest tam wytwornie teraz.
  Zresztą, płacił będzie NFZ. Tylko po to go przecież powołali, żeby przepuszczał nasze pieniądze na różne fiki-miki złote interesy. Teraz do tego żałosnego złodziejskiego cyrku dojdą jeszcze uzdrowiska.
 • @Zbigniew Kuźmiuk ALEC 22:14:16
  Znalazłem w necie informacje na temat potężnej organizacji lobbystycznej o nazwie ALEC. Reprezentuje ona około 300 największych koncernów na świecie. Działa na rzecz zmiany ustawodawstwa na bardziej dla siebie korzystne, m.in w UE.
  W Wikipedii jest lista członków. W sekcji dotyczącej reprezentantów z innych krajów niż USA wymieniono 4 polskich europosłów. Są to:

  Adam Bielan, Michał Kamiński, Mirosław Piotrowski i Konrad Szymański.

  Nie zauważyłem na stronach internetowych ww. Panów żadnej wzmianki na ten temat, co dziwne gdyż lista firm jest imponująca.
  Panie Europośle, czy mógłby Pan zorientować się czym faktycznie zajmują się czterej polscy Europosłowie we współpracy z grupą ALEC.
  Może czytelnicy Nowego Ekranu też podejmą trop.
 • Sprzedali Polskę,a Wy panowie posłowie co zrobiliście?
  Opozycja,której podstawowym zadaniem powinno być nie dopuszczanie do wyprzedaży ostatnich polskich klejnotów, paplaniem nic nie wskóra.Jeżeli jest tak źle jak Pan Poseł łaskawie pisuje od dłuższego czasu na różnych portalach i powtarza pan to w innych mediach,to wszystkie Wasze działania przypominają scenkę,kiedy to mamusia mówi do dziecka kopiącego z całej siły przechodnia-Bartuś nie kop Pana bo się spocisz.Podobnie Wy panowie opozycjoniści potraficie tylko grzecznie mówić Tuskowi i innym odpowiedzialnym,aby zechcieli trochę przyhamować.Tu trzeba chłopa,który walnie pięścią w stół,aż usłyszą Go od Berlina do Los Angeles.Jeżeli płonie las to nie żałujmy róż.Kiwanie opozycyjnym palcem w obecnej sytuacji jest tak naprawdę udziałem w rządzeniu krajem,bierną zgodą,nie tędy droga,tu trzeba postawić wszystko na jedną kartę,z możliwością dobrowolnego złożenia mandatu,wszak byt Ojczyzny wymaga większych poświęceń,czyż nie?
 • @duszabar 15:24:58
  "Tak się składa że nawet złodziej lepiej dba o kradzione niż państwo o własne dlatego źle że sprzedaje się za bezcen i bez licytacji ale jeszcze gorzej, że nie sprzedaje się w ogóle! Ile to jeszcze mamy przedsiębiorstw państwowych w tym "kapitalizmie" ? 500? 1000?"

  Głupiś. Znałem takiego drobnego mafiozo kiedyś. Jak dbał ten prymityw o to kradzione, jak na przemytach tirów z wódą robił kasę? Rzucił żonę i całe jego życie to były dziwki i balety. Tylko tyle i dokładnie tyle. Ty masz prawdopodobnie jego poziom umysłowy, czyli pogranicze kretynizmu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31