Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
554 posty 42 komentarze

blog Zbigniewa Kuźmiuka

kuzmiuk - Blog ekonomiczno-polityczny

Piechociński prezesem PSL-u, wicepremierem i co dalej?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Piechociński mimo zwycięstwa, znalazł się więc w niesłychanie trudnym położeniu i mimo tego, że sprzyjają mu niektóre media, będzie mu niezwykle trudno odnowić oblicze PSL-u.

 1. W sobotniej rozgrywce w PSL-u (partii z której odszedłem 6 lat temu), z dotychczasowym prezesem Waldemarem Pawlakiem wicepremierem i ministrem gospodarki przez ostatnie 5 lat, wygrał poseł Janusz Piechociński, który jeżeli dobrze pamiętam na każdym z ostatnich 3 Kongresów, rywalizował o fotel szefa partii.

Wygrał zaledwie 17 głosami na prawie 1100 głosujących, co pokazuje swoiste pęknięcie na pół wśród delegatów na Kongres, a pewnie i w całej partii w sprawie wyboru prezesa tego ugrupowania.

Znamienne, że zgłoszony przez nowego już prezesa Piechocińskiego, kandydat na przewodniczącego Rady Naczelnej (najwyższego organu statutowego PSL kierującego partią pomiędzy Kongresami), obecny marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas , przegrał 3 głosami z dotychczasowym przewodniczącym i stronnikiem Pawlaka, eurodeputowanym Jarosławem Kalinowskim.

Oznacza to utrwalenie w PSL, swoistego podziału pół na pół na zwolenników nowego prezesa i zwolenników poprzedniego prezesa, który wprawdzie odsunie się od bieżącego kierowania partią ale będzie pilnował wszystkiego z oddali, przez swoich ludzi.

2 .Są jak się wydaje dwie główne przyczyny porażki Pawlaka. Pierwsza to taka, że delegaci którzy przyjechali na Kongres mimo, że wielu z nich piastuje różne stanowiska w terenie wynikające z uczestnictwa PSL-u w koalicji rządowej, byli w większości niezadowoleni z akceptowania przez wicepremiera Pawlaka wielu decyzji rządu Tuska, sprzecznych wręcz z fundamentami programu tej partii.

Sztandarowym przykładem takiej decyzji, która wśród zwykłych członków PSL-u do tej pory wywołuje negatywne emocje, jest wydłużenie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet do 67 lat. Oznacza to, że kobietom pracującym w gospodarstwach rolnych, wiek emerytalny został podwyższony aż o 12 lat, mężczyznom o 7 lat.

Spowoduje to znaczące opóźnienie przekazywania gospodarstw rolnych następcom, dotychczas rolnicy przekazywali gospodarstwa - synom, córkom i przechodzili na emeryturę, teraz będą je przekazywali raczej wnukom, bo synowie i córki, będą już za bardzo zaawansowani wiekowo.

Drugi powód, to wcześniejsza rozgrywka Pawlaka z Sawickim w wyniku której ten ostatni musiał odejść z rządu (afera taśmowa). Ale jego ludzie z różnych agencji rolniczych przyjechali na Kongres i zagłosowali na kandydata, którego im Sawicki wskazał i na pewno nie był to Pawlak.

Pawlak wiedział, że Piechociński będzie jego kontrkandydatem, bo ten ogłosił to ponad 1,5 roku temu. Gdyby startował także Sawicki jako minister rolnictwa głosy niezadowolonych z uczestnictwa PSL-u w rządzie, rozbiły by się na dwóch kandydatów i Pawlak miałby zwycięstwo w kieszeni.

3. Dla Piechocińskiego zaczyna się teraz naprawdę ciężki czas .Ma świadomość niewielkiej większości, nie jego kandydat, jest szefem Rady Naczelnej i musi wejść do rządu jako minister jakiegoś resortu i wicepremier. Zagadką jest tylko czy do rządu wróci Sawicki jako minister rolnictwa.

W zapowiedzianych renegocjacjach umowy koalicyjnej nie ma zbyt mocnej pozycji, bo zarówno SLD jak i Ruch Palikota, są gotowe w taki czy inny sposób wspierać rząd Tuska, oczywiście bez PSL-u.

Wyjście PSL-u z koalicji jest wręcz nieprawdopodobne, zbyt wielu działaczy tej partii piastuje różne stanowiska związane z udziałem w rządzeniu, a w tzw. terenie każde stanowisko budżetowe nawet z wynagrodzeniem około 2 tys. zł jest dobrem poszukiwanym.

Piechociński mimo zwycięstwa, znalazł się więc w niesłychanie trudnym położeniu i mimo tego, że sprzyjają mu niektóre media (jedna z dużych gazet wspierała go mocno od zawsze szczególnie przed dużymi wydarzeniami w PSL), będzie mu niezwykle trudno odnowić oblicze PSL-u.

Zwłaszcza, że rolnicy i wielu mieszkańców wsi od kilku już lat, głosuje na Prawo i Sprawiedliwość, uznając,że PSL wchodząc do koalicji z Platformą, odwrócił się plecami do ich problemów.

KOMENTARZE

 • Odnowa PSLu
  Tlumacze na Polski:
  To jak reanimacja trupa, i to takiego. ktory zaczyna brzydko wonic.
 • .
  Nic dalej nie będzie, będzie to co było, dalsze kręcenie lodów. :)
 • DALEJ NIC NOWEGO :))) NOWA, KORYTOWA SITWA AGRO-KOMUCHÓW ZASTĄPIŁA STARĄ :))))
  .
  kuzmiuk:
  "...Dla Piechocińskiego zaczyna się teraz naprawdę ciężki czas .Ma
  świadomość niewielkiej większości, nie jego kandydat, jest szefem Rady
  Naczelnej i musi wejść do rządu jako minister jakiegoś resortu i wicepremier.
  Zagadką jest tylko czy do rządu wróci Sawicki jako minister rolnictwa.

  W zapowiedzianych renegocjacjach umowy koalicyjnej nie ma zbyt mocnej
  pozycji, bo zarówno SLD jak i Ruch Palikota, są gotowe w taki czy inny
  sposób wspierać rząd Tuska, oczywiście bez PSL-u.

  Wyjście PSL-u z koalicji jest wręcz nieprawdopodobne, zbyt wielu działaczy
  tej partii piastuje różne stanowiska związane z udziałem w rządzeniu, a w tzw.
  terenie każde stanowisko budżetowe nawet z wynagrodzeniem około 2 tys. zł
  jest dobrem poszukiwanym......"
  ==========================================

  Obecne PSL to agro-komuchy, które z pomocą służb specjalnych

  i różnych "przejęć" i "zjednoczeń" zawłaszczyły sobie

  "image" wymordowanych po II-WŚ polskich PSL-owców !!!!

  To korytowa mafia dla której Polska Racja Stanu nie ma żadnego znaczenia.

  Liczy się tylko te kilkadziesiąt tysięcy korytowych, ciepłych budżetowych

  posadek !!!

  Wkrótce powróci na stołki klika nepotycznego, tępego agronoma-

  mamoniarza :)) Sawickiego, dzięki któremu sitwa korytowca "gaduły"

  Piechocińskiego obaliła sitwę korytowca "milczka" Pawlaka :))))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31