Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
554 posty 42 komentarze

blog Zbigniewa Kuźmiuka

kuzmiuk - Blog ekonomiczno-polityczny

Tusk przed szczytem-nigdy nie byliśmy tak dobrze przygotowani

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zapewnienie sprzed szczytu, że Polska jeszcze nigdy nie była tak dobrze przygotowana do negocjacji i nigdy tak silna swoimi sojuszami, okazało się niestety kompletnie bez pokrycia.

 1. Na ostatniej konferencji prasowej premiera Tuska przed wylotem na czwartkowo - piątkowy szczyt w Brukseli na lotnisku w Warszawie, usłyszeliśmy między innymi, „że Polska nigdy nie była tak przygotowana i tak silna przed negocjacjami w Brukseli”.

Ale już w piątek na konferencji prasowej po szczycie zakończonym niczym, premier Tusk nie wracał jakoś do tego świetnego przygotowania, bo niestety osiągnięcia naszej delegacji są poważną porażką.

Jak się okazało Tusk, miał strategię negocjacyjną budżetu UE na lata 2014-2020, polegającą na trzymaniu się Niemiec i srogo się zawiódł, bo właśnie Angela Merkel, chciała drugiej po Brytyjczykach, redukcji wydatków na kwotę 150 mld euro.

Co więcej ta redukcja miała dotyczyć głównie dwóch wielkich polityk unijnych polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, których to Polska jest największym beneficjentem, spośród krajów nowo przyjętych do UE.

Ponadto deklaracja Camerona (odsądzanego w Polsce przez ekipę Tuska i współpracujące z nimi media, od czci i wiary), że cięcia w polityce spójności, powinny dotyczyć tylko krajów o najwyższym poziomie rozwoju (czyli większości krajów starej unii), którą potwierdził premier Tusk na konferencji, spowodowały zamęt w przekazie dla opinii publicznej w naszym kraju.

Przecież wiele dni przed szczytem rządzący i współpracujące z nimi media, kładły ludziom do głów, że dobra dla Polski to jest Kanclerz Angela Merkel, a zdecydowanie zły premier W. Brytanii David Cameron.

2.A tu na szczycie w Brukseli nagle stało się na odwrót. Co więcej przecież prawie rok temu był słynny „hołd berliński” ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego zachęcający Niemcy do przejęcia zdecydowanego przywództwa tego kraju w Europie z jednoczesną sugestią rezygnacji z suwerenności państw członkowskich UE.

Ba były i inne gesty, premier Tusk nie chciał denerwować Angeli Merkel na przykład żądaniem zakopania rur Gazociągu Północnego pod dnem morza aby umożliwić pełne wykorzystanie portów w Szczecinie i Świnoujściu, zadowolił się zapewnieniem kanclerz Niemiec, że jak będzie taka potrzeba to rury zakopie się w przyszłości, choć każdy kto ma trochę „oleju w głowie” doskonale wie, że nikt już nie zdoła zakopać rur przez które dzień i noc jest tłoczony gaz.

I za to wszystko taka niewdzięczność kanclerz Merkel, zostawienie swojego przyjaciela Tuska, który swój los włożył w jej ręce, zwyczajnie na lodzie w środku negocjacji.

3. Naprawę polscy negocjatorzy poświecili dużo na „ołtarzu” kompromisu. Na 60 mld euro oszczędności, które zaordynował w budżecie UE przewodniczący Rady Van Rompuy, Polska już oddała z funduszu spójności kwotę 7.6 mld euro (zamiast 80 mld euro, które znalazły się propozycji KE, teraz proponuje się nam 72,4 mld euro) i zapewne kilka miliardów euro z II filara WPR, o czym się niestety nie mówi (KE w ramach II filara przewidziała dla naszego kraju kwotę 14 mld euro).

Tak więc do puli oszczędności, Polska wniosła już ponad 10 mld euro (a więc 1/6 ze wszystkich 27 członków), a jeżeli dodamy do tego niepełną kwalifikowalność VAT-u, niejasność czy minimalny wkład własny beneficjentów będzie wynosił jak do tej pory 15% czy też aż 25%, tzw. warunkowość przekazywanych corocznie krajowi członkowskiemu środków, brak wyrównania do średniej unijnej dopłat bezpośrednich, czy konieczność wydawania 1/5 przyznanych środków na realizację pakietu energetyczno - klimatycznego, to wyraźnie widać, że dotychczasowe negocjacje można nazwać tylko jednym słowem – porażka.

4. Zapewnienie sprzed szczytu, że Polska jeszcze nigdy nie była tak dobrze przygotowana do negocjacji i nigdy tak silna swoimi sojuszami, okazało się niestety kompletnie bez pokrycia.

Widać więc, że ten wszechobecny PR, nie tylko zatruwa nasze życie publiczne ale także godzi w nasze żywotne interesy, powodując sytuacje, w których 40 milionowy dumny kraj, idzie od porażki do porażki w unijnych relacjach.

KOMENTARZE

 • 5*
  Kolejny "zdany egzamin". Kolejny "sukces".
  Czyż nie pachnie matołem?
 • "Mąderej głowie. dość dwie..."
  "Podczas prezentacji nowego spotu wyborczego minister Sikorski podkreślił, że Polska jest mistrzem Europy w wydawaniu pieniędzy unijnych i przekonywał, że będzie też mistrzem Europy w negocjowaniu jak najambitniejszego budżetu, z którego nasz kraj może, tak jak do tej pory najwięcej skorzystać." - cytat ze strony PO

  Wczoraj nasze media ogłosiły radośnie że Radosław Sikorski znalazł się (cytat) "wśród czołowych myślicieli świata"
 • no tak ,ale spot z tuskiem ,sikorką ,buzkiem i tym co tak szczurka
  przypomina to WYCOFALI !!! chyba ze wstydu ...a tak miało być ładnie ,a teraz nawet taki jeden platformerc PROTASIEWICZ to nawet stwierdził że lepiej było się nie obiecywać za wcześnie,ot macie przykład ,,myślenia" tych oszustów..najpierw działa a myśli dopiero dwa lata PO ...
 • CZEGO WAM JESZCZE TRZEBA????
  Przecież ślepy by zauważył, że taką polityką sowieckie kacapy i niemcy dążą do gospodarczego rozbioru Rzeczypospolitej. Działają przy pomocy usłużnego im pseudo - polskiego rządu zdrajców. W miastach buduje się sklepy, markety, supermarkety, hipermarkety. A ani jednego zakładu pracy, żadnej fabryki. Młode pokolenie z góry skazane jest na bezrobocie albo na emigrację. Skurwysyny odpowiedcie za to.
 • Porażką jest cała UE i nieszczęsna III RP magdalenkowa
  To się nie mieści w głowie co "nasi" politycy wyprawiają dosłownie w każdej sprawie. Trzeba nam siły politycznej postulującej na poważnie opuszczenie UE. Tylko Ruch Narodowy, bo trudno poważnie traktować korwinowców czy inne kanapy tzw prawicy cokolwiek to znaczy wg nich.

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/80955,klub-ruch-narodowy-na-ne-jak-obalic-republike-okraglego-stolu-czyli-tzw-uklad-system-iii-rp

  Pretensje mam nie do zdrajców za to że są zdrajcami, ale do PiS za to że nie zatrzymał TL chociaż mieliście okazje. Oddano władzę i czegóż się spodziewać po PO? Nawet gdyby UE nakazała nam zapłacenie 400 mld zł do kasy UE, to i tak ogłosiliby to wielkim sukcesem, a media zaprogramowałyby to ogłupionym Polakom.

  Opuszczamy UE. Połowa Brytyjczyków już tego chce, Polacy gdyby zostali uświadomieni... także.
 • badanie lekarskie
  trzeba tego człowieka przebadać czy jest zdrowy psychicznie, gada takie pierdoły az dziwne ze jest premierem Polskiego Państwa
 • @Marek Kajdas 11:06:24
  bądz pan rozsądny...NIKT przy zdrowym rozumie NIE CHCE rozpadu UNII...!!! WSZYSCY by na tym stracili ,łącznie z NAMI...nasz największy wróg ROSJA tylko na to czeka...
 • @plobudzony 11:45:20
  Jest takie zaburzenie psychiczne: "narcystyczne zaburzenie osobowości". Pasuje?
 • Jeszcze raz zobaczę ten pysk...
  Jak jeszcze raz zobaczę ten ryży pysk na Nowym Ekranie
  to przestane odwiedzać ten portal !
  Mówię poważnie !!!
 • @val 11:53:16
  To zapytajmy każdego z 31 mln dorosłych Polaków, czy chcą nadal Polski w UE, czy jednak prędzej czy później woleliby Wolną, Suwerenną Polskę. Tylko trzeba im dokładnie wytłumaczyć jakie są korzyści z wolności, np wskazując Szwajcarię, Norwegię mimo że opłacają różne haracze żeby pozwolono im tak funkcjonować. Pomimo tych kosztów to bardzo im się taki status wolnych państw opłaci i jakoś nikt atomówkami nie mierzy w Szwajcarię, a Warszawę mierzą różni tacy, epoki się zmieniają, ale my ciągle na celowniku.

  Będzie Pan w mniejszości wierzącej w UE jak w bożka i to nie Rosja narzuca nam te wszystkie bzdury, szkodliwe dla nas rozkazy.

  ==================
  Największy wróg Polski i Narodu Polskiego... to na razie jeszcze nie Rosja, to póki co część polskojęzycznych obywateli III RP. Taki paradoks i podobnie było w poprzednich epokach jeszcze nawet przed targowicą.
  ==================

  Spora część obywateli działa na szkodę całego Narodu Polskiego, licząc także spoza elytek wyborców i beneficjentów systemu-układu III RP, może nawet to 1/3 ogółu obywateli, bo już tylu zdołano ogłupić, a resztę znużyć tak, że wszystko łącznie z Polską (jak kiedyś chłopstwo ciemne, traktowane jak bydło przez szlachtę, arystokrację) ma gdzieś.

  ============================
  Bez UE nie wyobraża Pan sobie Polski? A inni też? UE, albo koniec Polski, koniec świata???
  ===========================

  To już tak głęboko poczucie zniewolenia, wasalizmu, kolonizacji, przekupienia diengami doszło? Ci co łatwo akceptowali sowiecką niewolę w PRL... znaleźli sobie nowych panów, przy zachowaniu wierności do starych także.
 • @val 11:53:16
  Więc godzi się pan, na całkowite podporządkowanie Polski i wcielenie jej do Państwa zwanego Unią Europejską tylko dlatego, że boi się pan Rosji?

  Nie zgodzę się z panem, że Rosja jest największym wrogiem Polski obecnie. Rosja dzisiaj wciąż jest słaba. Jest cieniem samego siebie z przeszłości. Fakt zaczyna odbudowywać swoją potęgę, jednak nie zrobi tego w przeciągu 5 lat. To praca na dziesięciolecia.

  Polska jest dzisiaj w niemieckiej strefie wpływów.
  To Niemcom, nie Rosji Sikorski składał hołdy i błagał o przejęcie oficjalnych rządów.
  To Niemcy, nie Rosja chcą nam oderwać Śląsk i pomorze.
  To Niemcy, nie Rosja dyktują nam jakie unijne dyrektywy mamy przyjąć.
  To Niemcy, nie Rosja są dzisiaj potęgą gospodarczą.

  Jeśli godzi się pan na taką federację, która ma nas ochronić przed rzekomym atakiem (???) Rosji, to ja podziękuję. Tak jak by Rosja nie miała dzisiaj problemów dużo większych niż "jak zdobyć Polskę".

  Unia Europejska powinna istnieć. Powinna to jednak być unia państw, luźno powiązanych ze sobą a nie tworzących jedno państwo, które narzuci wszystkim jedno prawo, jeden pieniądz i brak jakichkolwiek wyznań (laicyzacja).
  Jeżeli pan się na to godzi to nie pozostaje mi nic innego jak pana pozostawić z tym przekonaniem i dalej z innymi ludźmi walczyć o zniszczenie tego tworu jakim dzisiaj jest UE i utworzeniu na jego zgliszczach całkowicie nowego, który nie będzie ingerował w wewnętrzne sprawy państw i narzucał im swojego zdania, zabraniając przy tym mieć swojego.

  Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela.
 • @
  Chciałabym wierzyć, że premier wie co robi ale wydaje mi się, że nie da rady wynegocjować wiele, wszyscy nas łupią ze wschodu i z zachodu.... Jako kraj mamy przekichane. Powinniśmy kierować się na południe i północ i tam budować sojusze... wtedy byli byśmy silniejsi i mieli więcej do powiedzenia w negocjacjach....
 • @frasobliwy 13:10:07
  bredzi pan ,i tyle w temacie ,to co pan pisze to tylko i wyłącznie myślenie życzeniowe ,przynajmniej na dzisiejsze czasy nie do spełnienia ,no bo KTO i z KIM ??? TRZEBA MYŚLEĆ realnie i tak ustawiać sobie cele do spełnienia które są realne ,i stopniowo zbliżać się do wymarzonego celu ,choć tak naprawdę NIGDY do niego nie dojdziemy ,taka jest rzeczywistośc i realia,szanowny panie ,bredzić to proszę na innym portalu ...pozdrawiam
 • @Paula Metz 13:11:41
  "Chciałabym wierzyć, że premier wie co robi..." - są jeszcze tacy?
  Nawet nie tacy, którzy wierzą, bo tych już chyba nie ma, ale okazuje się, że pojawili się tacy, którzy CHCĄ WIERZYĆ.
  O jej!
 • TUSK w BRUKSELI w walce o budżet to dosłownie
  TAK SAMO jak nasza drużyna w MISTRZOSTWACH EUROPY ...PRZEGRAŁ WSZYSTKO !!! ...te MILIARDY se nie vrati panie TUSEK...
 • @Marek Kajdas 13:08:38
  panie KAJDAS szczerze, jeśli stać pana na logiczną odpowiedz ,czym byłaby POLSKA dzisiaj poza UNIĄ ??? chyba nawet nie UKRAINĄ !!! a o SZWAJCARII ,czy NORWEGII to może pan szanowny sobie pomarzyć ,pierwszy krok bez którego nie ruszymy to pozbyć się zdecydowanie ŻYDOKOMUNY !!! i wcale nie musimy ich od razu wszystkich krzyżować na drzwiach od stodoły jak sobie ten głupol pasikowski ubzdurał,wystarczy ich odsunąc od decyzyjnych stanowisk i zmusić do pracy dla POLSKI ,jeśli się będa opierali to sprowadzić muzułmanów z UNII i IM ich wskazać i dać im wolną rękę ...będą ucieszeni ,gwarantuję to panu...pozdrawiam
 • A co?
  Doncio mial telefon od Angeli, ze jest dobrze przygotowany?
 • @jaDOCENT 16:25:31
  trzysta tuskowych obiecanych ,,pierdylionow" znikło jak mgła ,to teraz trzeba robić igrzyska ...hi..hi...ale czy ten trybunal stanie na wysokosci nakazanego zadania ??? wątpię !!! tam są już tylko ludzie starsi ,którzym tusiek i jego banda już ani nie zagroża ani nic nie są w stanie obiecać...oni nie dadzą sobą manipulować ...chyba z IGRZYSK nici ,tusku pierdylioncu...
 • PO-MIATANI W BRUKSELI NIGDY NIE BYLI TAK DOBRZE PRZYGOTOWANI DO OLANIA INTERESÓW PAŃSTWA POLSKIEGO :))))
  "........Tusk, miał strategię negocjacyjną budżetu UE na lata 2014-2020, polegającą na trzymaniu się Niemiec i srogo się zawiódł, bo właśnie Angela
  Merkel, chciała drugiej po Brytyjczykach, redukcji wydatków na kwotę
  150 mld euro..........

  Polska już oddała z funduszu spójności kwotę 7.6 mld euro (zamiast 80 mld euro, które znalazły się propozycji KE, teraz proponuje się nam 72,4 mld euro) i zapewne kilka miliardów euro z II filara WPR, o czym się niestety nie mówi (KE w ramach II filara przewidziała dla naszego kraju kwotę 14 mld euro).

  Tak więc do puli oszczędności, Polska wniosła już ponad 10 mld euro
  (a więc 1/6 ze wszystkich 27 członków), a jeżeli dodamy do tego niepełną
  kwalifikowalność VAT-u, niejasność czy minimalny wkład własny
  beneficjentów będzie wynosił jak do tej pory 15% czy też aż 25%, tzw.

  warunkowość przekazywanych corocznie krajowi członkowskiemu środków,
  brak wyrównania do średniej unijnej dopłat bezpośrednich, czy konieczność
  wydawania 1/5 przyznanych środków na realizację pakietu energetyczno -
  klimatycznego, to wyraźnie widać, że dotychczasowe negocjacje można

  nazwać tylko jednym słowem – porażka......"
  ==================================================

  REŻIMOWI MATOŁO-BULOWCY TAK PO-LICYJNIE SILNI W KRAJU

  PRZECIW ŚWIĘTUJĄCYM POLAKOM A PO-MIATANI W BRUKSELI,

  NIGDY NIE BYLI TAK DOBRZE PRZYGOTOWANI DO OLEWANIA

  INTERESÓW PAŃSTWA POLSKIEGO JAK OBECNIE :))))
 • Gdyby był przygotowany zadłużenie by wzrosło !
  Miliardzik euro dotacji,300 milionów kredycik,300 milionów odsetki,PKB minus 1,bezrobocie 20%-30%,podatki +10%-20%,plus haracz do unii.
  A pieniądze pójdą na szkolenia,orliki i bezużyteczne bo utopijne inwestycje samorządowe np.na dom rozrostu kurzych ferm z udziałem szlachetnej muzyki Bethovena !
 • kiedy tylko ta klęska przebije się do powszechnej świadomości
  ?
 • Tylko
  nie dopuszczono nas do głosu.
 • @val 15:56:58
  "panie KAJDAS szczerze, jeśli stać pana na logiczną odpowiedz ,czym byłaby POLSKA dzisiaj poza UNIĄ ???"
  =========================

  I tak Pan nie zrozumie, agentów, pisowców i lobbystów nie szkolą na taką okoliczność, macie nie zmieniać poglądów, bo inaczej na nic inwestycja.

  Polska poza UE... była przede wszystkim... POLSKĄ! Ruch Narodowy do tego doprowadzi. Stronnicy UE jak III Rzeszy zostaną OSĄDZENI.
 • @Marek Kajdas 20:36:50
  ta pańska odpowiedz kompletnie pana dyskwalifikuje z toczonej dyskusji...nie odpowiedział pan na żadne merytoryczne pytanie...nie podał żadnej odpowiedzi kto ,z kim ,jakie środki doprowadzą do tegoż celu ....tak nie da się budować potęznego ,liczącego się NARODU ...zwyczajnie ,nie da się !!! tak to można doprowadzić tylko do kompletnego upadku i zniewolenia całego NARODU ,to tak jak postawić laika przy sterze łodzi ,dokąd ona zaplynie ??? dokąd panie KAJDAS...???
 • @val 15:56:58
  "zmusić do pracy dla POLSKI ,jeśli się będa opierali to sprowadzić muzułmanów z UNII i IM ich wskazać i dać im wolną rękę ...będą ucieszeni ,gwarantuję to panu.."
  =================

  Czy ja mam omamy, czy widzę tu zalecenie żeby ZMUSIĆ ŻYDÓW DO PRACY? Sam Bóg, tzn Jahwe nie dał rady temu niewykonalnemu wyzwaniu, przecież łatwiej jest powiedzieć (co skryba zapisał w ST) że Bóg "kazał" im żyć z lichwy i kredytu z powietrza (bo zawsze pożyczali powietrze, kwity na złoto, pieniądz) w "pocie czoła", ale w pocie czoła tego co pożycza, spłaca, umiera z długów spowodowanych składanym procentem, lichwą - wynalazkiem diabła, którym tak się zachwyca wężowe plemię od wielu tysięcy lat, pora to więc... ZASTOPOWAĆ OD POLSKI POCZYNAJĄC.

  Polacy mogą kiedyś w lepszych czasach (dla Polaków) najwyżej wręczyć żydokomunie m.in Michnikowi bilet do Izraela (o ile będzie Izrael jeszcze istniał w co wątpię) czy gdzieś na koniec świata. W jedną stronę, bez powrotu.

  Alternatywnie sprowadzić islam Pan zatroskany o Polskę radzi... (nie trzeba sprowadzać, już NIELEGALNIE i legalnie (obywatele UE itd) wleźli jak szarańcza setkami tysięcy po dużych miastach) tzn dżumę leczyć czarną ospą? Żadnych imigrantów oprócz Polaków, osób korzeni polskich po zesłańcach itd, a nielegalnych muzułmanów, imigrantów wszelkich eksmitować z Polski.

  Komunę należy osądzić, także żydokomunę. Żadnych wyjątków. Komunista to jak nazista, przestępca przeciw ludzkości, zbrodniarz z definicji, terrorysta itd. Pewnych wyborów nie należy wykonywać, lepiej nawet umrzeć w honorze, glorii bohatera... inaczej kara musi być. Musi. Przebaczenie naturalne w naszej cywilizacji katolicko-polskiej jest w kwestii wymiary kary, zamiast wieszania, palowania, obdzierania ze skóry itd tylko łagodna banicja, wypieprzać z Polski, paszoł won zanim dobrzy!!!
 • @val 20:44:00
  "dokąd panie KAJDAS...???"
  ==================

  Do wolnej, suwerennej, niepodległej, dostatniej i mocarstwowej Polski. Taki kurs obieramy. To nie jest kurs na zagranicę, ale na Polskę. Laicy przy sterze łodzi już są z PO, kimże jest donek i bul? To są eksperci? Od niszczenia Polski - to tak.
 • @Marek Kajdas 21:01:05
  kochany panie ,proszę niech szanowny pan nie wkłada mi w usta kwestii których nie wypowiedziałem ,zwyczajnie z prostego powodu gdyż nie popieram takich opcji ,pańskie usiłowania forsowania tylko i wyłącznie swojej ideologi są ...żałosne ..też chciałbym być piękny ,młody i bogaty ,ale cóż życie i jego ograniczenia weryfikują wszystko...nie zawsze a raczej rzadko udaje się tak wielka sprawa o której pan marzy ,PIŁSUDSKI zdarza się raz na parę wieków ,niestety ,ja obecnie nie widzę NIKOGO kto choć w minimalnym stopniu mógłby go naśladować ,nie widać i już ,ale oczywiscie POLSKĘ TRZEBA BUDOWAĆ WEDŁUG NASZYCH MARZEŃ ,ale trzeba się oprzeć na możliwosciach a nie tylko na marzeniach...pozdrawiam..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31