Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
554 posty 42 komentarze

blog Zbigniewa Kuźmiuka

kuzmiuk - Blog ekonomiczno-polityczny

Minister finansów zachęca samorządy do „kręcenia lodów”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawo, które ma umożliwić „kręcenie lodów” w ochronie zdrowia zacznie działać ze zdwojoną siłą po 1 stycznia 2013 roku.

 1. Prawie niezauważalnie dla mediów koalicja Platformy i PSL-u, przegłosowała w Sejmie tzw. ustawę okołobudżetową, a w niej między innymi „niewinny” zapis, że przejmowane przez samorządy, zobowiązania placówek ochrony zdrowia, dla których są one organami założycielskimi, czasowo nie będą zaliczane przez ministra finansów ani do deficytu budżetowego ani długu samorządów.

Oczywiście przejęte zobowiązania, samorządy będą musiały w ten czy inny sposób spłacać (między innymi przy częściowym wsparciu budżetowym) ale nie pogorszy to przynajmniej na razie ich bilansów.

W ten sposób minister Rostowski, zachęca samorządy do przekształcania placówek ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego, bo do tej pory mimo ogromnej presji na samorządy, proces ten jest dosyć niemrawy.

2. Sytuacja finansowa wielu placówek ochrony zdrowia już w tej chwili jest dramatycznie trudna. Ten dramatyzm obrazują prawie codzienne ogłaszane zakończenia przyjmowania pacjentów do szpitali albo na poszczególne oddziały do końca tego roku, poza przypadkami wymagającymi ratowania życia.

Zainteresowanie medialne budzą tylko tego typu informacje, pochodzące ze znanych klinik i instytutów (tak jak ostatnio z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu czy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie) ale tego rodzaju decyzje, podejmuje większość specjalistycznych szpitali wojewódzkich.

Wynika to z faktu, że na koniec roku 2012 przeterminowane zobowiązania jednostek ochrony zdrowia przekroczą 3 mld zł, natomiast wszystkie zobowiązania tych placówek przekroczą 11 mld zł.

Co więcej już oficjalnie NFZ ogłosił, że nie będzie płacił za tzw. nadwykonania, a nawet według szacunków tej instytucji, zobowiązania z tego tytułu wynoszą już w skali kraju około 2 mld zł.

Dyrektorzy szpitali już teraz próbując się bronić przed ewentualnym ich przekształcaniem w spółki, dokonują albo zwolnień pracowników, najczęściej średniego personelu medycznego, albo też redukcji jego płac, co wywołuje bunty załogi i coraz większą ilość protestów

3. Natomiast prawo, które ma umożliwić „kręcenie lodów” w ochronie zdrowia zacznie działać ze zdwojoną siłą po 1 stycznia 2013 roku.

Samorządy które są organami założycielskimi dla największej liczby szpitali, zapewne nie będą w stanie w połowie 2013 roku, pokryć ich strat, a wtedy powoływanie spółek stanie się nieuchronne.

A przecież powołanie szpitalnej spółki samorządowej tylko w niewielkim stopniu może poprawić jej sytuację finansową. Wiadomo bowiem, że w systemie ochrony zdrowia od momentu wprowadzenia reformy czyli roku 1999, mamy za mało środków finansowych bo już wtedy planowano 11% składkę zdrowotną, a ostatecznie wprowadzono ją tylko w wysokości 7,5% funduszu płac (obecnie zbliżyła się ona do 10%).

Pieniędzy więc dalej będzie brakować, a ponieważ spółka jest nastawiona na realizację zysków, to w sytuacji nieuchronnych strat , prezesi będą musieli pod groźbą kodeksu karnego, zgłaszać wnioski do sądów o ogłoszenie upadłości.

Powoli więc zacznie się raj, dla tych wszystkich którzy liczą na atrakcyjnie położone nieruchomości poszpitalne albo atrakcyjne wyposażenie medyczne, bo będzie je można kupić znacznie poniżej ich wartości od likwidatorów albo syndyków.

Tak było przecież z majątkiem przedsiębiorstw państwowych w latach 90-tych poprzedniego stulecia. To w oparciu o takie transakcje powstawały fortuny tych, którzy byli „kolegami” wtedy rządzących Polską.

Teraz podobne operacje będą odbywały się na majątku ochrony zdrowia, a minister finansów zapisem o niezaliczaniu zobowiązań placówek ochrony zdrowia ani do deficytu budżetowego ani długu samorządów, jeszcze je do tego zachęca.

KOMENTARZE

 • @Zbigniew Kuźmiuk
  Mamy oto taki ciąg(łańcuch) przyczynowo - skutkowy:
  1.Afera B.Sawickiej z frontmenką Kopacz na czele
  2. Wizyta Tuska i jego rządu w Izraelu(23-24.02.2011 rok)

  .„- Izrael może liczyć na Polskę - mówił po spotkaniu z premierem tego kraju Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie. Netanjahu, podkreślając, że sytuacja w regionie jest niestabilna, przyznawał, że jego kraj przygotowuje się na najgorsze. -Mało kto was rozumie obecnie tak dobrze, jak my - oświadczył premier.” http://www.tvn24.pl/0,1693806,0,1,tusk-do-izraela-malo-kto-was-rozumie-tak-dobrze-jak-my,wiadomosc.html

  "Premier Donald Tusk rozpoczął w środę wizytę w Izraelu, gdzie wraz z kilkoma ministrami weźmie udział w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael. Dwudniowe rozmowy delegacji będą dotyczyć m.in. współpracy w dziedzinie wojskowości i ochrony zdrowia. "

  http://www.polskatimes.pl/artykul/372508,donald-tusk-i-ministrowie-rozpoczynaja-wizyte-w-izraelu,id,t.html

  3 .Uchwalenie przez Sejm Ustawy o działalności leczniczej Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654 )

  4. Redaktor Stanisław Michalkiewicz pisze(2.03.2012):

  „….w czerwcu ubiegłego roku premier Donald Tusk skierował do wojewodów tajne zarządzenie, by w trybie administracyjnym oddawali „mienie żydowskie” zgłaszającym się „spadkobiercom”, nie mającym dokumentów umożliwiających przeprowadzenie postępowania sądowego. Najwyraźniej właśnie to w lutym ubiegłego roku musiał uradzić rząd premiera Tuska z premierem Netanjahu w Izraelu - i dlatego taka cisza na ten temat w mediach głównego nurtu.”

  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=2423
  Michalkiewicz: Tusk skierował do wojewodów tajny okólnik, by realizowali Projekt HEART

  http://niszczsyjonizm.blogspot.com/2012/04/michalkiewicz-tusk-skierowa-do.html

  5. Bolesław Piecha alarmuje na Stefczyk.Info: "Zaczyna się kręcenie lodów w służbie zdrowia, o którym mówiła Beata Sawicka"

  „Wchodzi w życie przez Sejm w ubiegłym roku ustawa o działalności leczniczej. Szykuje się trzęsienie w służbie zdrowia. Jeśli bowiem szpital ma dług, a organ założycielski go nie spłaci, to w ciągu 12 miesięcy musi dojść do przekształcenia w spółkę - akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Dalszy obrót akcjami jest już wolny. A więc - warto to powiedzieć wprost - zaczyna się na naszych oczach wielkie uwłaszczenie, wielka prywatyzacja majątku służby zdrowia.

  Rząd liczy, że nawet 40 proc. publicznych szpitali będzie działać w nowej formule

  – mówił w ub. roku Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

  To pokazuje jak wielka jest skala szykowanej po cichu prywatyzacji. O tej sprawie w alarmistycznym tonie wypowiada się na portalu Stefczyk.info Bolesław Piecha, były minister zdrowia, lekarz, polityk PiS:


  Mam wrażenie, że chodzi o dalszą destabilizację systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to robione pomimo obowiązywania Konstytucji, która nakłada na władze obowiązek dbania o ochronę zdrowia obywateli. Obecna ekipa zmierza jednak wyraźnie w kierunku ograniczenia swojej odpowiedzialności wyłącznie do nadzorowania zbierania składki zdrowotnej. Resztę puszcza samopas, oddaje przedsiębiorstwom, którymi będą szpitale zorganizowane w spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  - stwierdza Piecha.”

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/27972-boleslaw-piecha-alarmuje-na-stefczykinfo-zaczyna-sie-krecenie-lodow-w-sluzbie-zdrowia-o-ktorym-mowila-beata-sawicka  PODSUMOWANIE:

  Ta pospieszna akcja prywatyzacji szpitali, może być elementem planu, który ma być spełnieniem żądań żydowskich(restytucja mienia żydowskiego, które organizacje "przemysłu Holokaustu" określiły na wartość ok.65 mld$).

  Do pewnego czasu(dopóki żył śp. Prezydent L. Kaczyński) rząd izraelski zachowywał pozory bezstronności i nie angażował się otwarcie po stronie organizacji "przemysłu holokaustu".

  Sytuacja uległa zmianie po wizycie Tuska i jego gabinetu w Izraelu w dniu 2011-02-23., której tematem, oprócz spraw wojskowych, była również sytuacja w ochronie zdrowia.
 • Smutne ale prawdziwe
  Co ciekawe, większość polaków jest przeciwko prywatyzacji służby zdrowia dlatego stosowana jest metoda "wężykiem, wężykiem". Bardzo inteligentnie dokonana została "decentralizacja i deregulacja" procesu prywatyzacji tej istotnej części majątku narodowego.

  Mając w pamięci rabunkową prywatyzację na początku lat 90-tych można tylko przypomnieć chyba każdemu znany fragment:

  "Cieszy mnie ten rym : „Polak mądr po szkodzie”;
  Lecz jeśli prawda i z tego nas na zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”

  Tak czy inaczej, szacun dla "klasy próżniaczej" za tak zgrabnie wykonany manewr zdrady interesów narodowych.

  Szkoda że nie przedstawiono pełnego, wieloletniego planu działania:
  1) komercjalizacja =lody dla samorządów bo spadają wskaźniki zadłużenia i można bardziej się zadłużyć
  2) potencjalne upadłości =lody dla znajomych królika
  3) prywatyzacja =lody dla znajomych królika
  4) znaczne ograniczenie dostępności i jakości leczenia z ubezpieczenia NFZ wymuszające na władzy popularyzację dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych =lody dla ubezpieczycieli

  Za wszystko zapłaci Kowalski wyższą ceną / niższą dostępnością usług.
 • @Baloo 12:20:55
  "Za wszystko zapłaci Kowalski wyższą ceną / niższą dostępnością usług."

  Myślę że będzie trochę inaczej.
  Pozostanie kilka szpitali na budżecie NFZ, które oczywiście będą nie dostępne bo limity budżetowe będą starczały do lutego.
  Ci co się nie załapali do lutego będą musieli skorzystać z usług sprywatyzowanych szpital czyli płacąc z własnej kieszeni.
  W efekcie będzie tak że będą nas doiły ZUSY i NFZ a nic z tego nie będzie.
  To jest piramida finansowa. i

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31